تبلیغات
عطش

عطش
 
نویسندگان
نظر سنجی
با سلام . لطفا نظرتونو در مورد وبلاگ بیان کنید ؟
اینكه انسان كار خطایی را انجام می دهد و بعد پشیمان می شود نشانه این است كه خود او بوده كه در مسیر بد قدم برداشته و كسی او را مجبور نكرده است.

شکلک های محدثه

ما انسان ها به صورت فطری و خدادادی خوبی ها و زیبائی ها را دوست داریم. این موضوع گرچه نشان از لطافت و پاكی روح و نقطه قوت بسیار خوبی برای رشد و تعالی ما است. اما دو نكته مهم را نباید فراموش كنیم:

 


نكته اول:
گاهی در تشخیص چیزهای خوب و زیبا به اشتباه می افتیم و برای رفع این اشتباه باید به امكاناتی كه خداوند در وجود ما قرار داده است توجه كنیم:


1. نعمت عقل:
بهترین نعمتی كه خداوند متعال پس از نعمت حیات به ما ارزانی داشته «نعمت عقل» است كه با آن می توانیم آنچه برایمان مطلوب است را بشناسیم و برای تحصیل آن تلاش كنیم و از آنچه به حال ما زیان آور است دوری كنیم. در روایتی از امام صادق ـ علیه السلام ـ آمده است كه خداوند خطاب به عقل می گوید: «من هیچ آفریده ای را كه نزد من دوست داشتنی تر از تو باشد خلق نكرده ام».(1)

 


2) نیروی اراده و انتخاب
اینكه انسان كار خطایی را انجام می دهد و بعد پشیمان می شود نشانه این است كه خود او بوده كه در مسیر بد قدم برداشته و كسی او را مجبور نكرده است.

 


3) امیال و كشش های درونی
بیشتر رفتارهایی كه از انسان سر می زند نشان دهنده وجود نوعی میل و خواست درونی در اوست. به طور مثال میل به غذا یا نوشیدن، انسان را به سمت غذا یا نوشیدنی خاصی می كشاند و همین طور امیالی چون خوابیدن، ورزش، بازی، داشتن لباس شیك، خانه بزرگ، ماشین و از همه مهم تر لذت طلبی و قدرت طلبی در انسان، او را به سمت انجام كارهایی كه پاسخگوی نیازهایش باشد، می كشاند. در كنار این امیال، میلهای دیگری نیز در انسان وجود دارد كه از سنخ میلهای فوق نیست: وجود حقیقت طلبی، عدالت خواهی، كمال جویی، میل فطری خداجویی و خداشناسی و میل به ابدی زیستن از جمله این امیال هستند.


خاصیتی كه امیال درونی ما دارند این است كه:

اولاً راه صحیح ارضای آنها را خود، نمی توانند پیدا كنند. مثلاً همه انسان ها به دنبال رفع نقائص و كامل شدن هستند. اما در تشخیص اینكه چه اموری مایه كمال و چه اموری مایه انحطاط و سقوط انسانند به اشتباه می افتد.

ثانیاً این امیال چون افسار گسیخته هستند و سیری ناپذیرند ممكن است در مسیر ارضا شدن، انسان را به هلاكت بكشانند. بنابراین نیازمند راهنمایی عقل و وحی هستند.(2)

نكته دوم: برای تحقق كامل این دوستی در صحنه زندگی و رسیدن به سرچشمه زیبایی ها باید از عوامل محرك و تقویت كننده و نیز از وجود موانع این دوستی آگاه بود.

 


1. صداقت و یكرنگی و جدّیت در محبت
این حالت كه برون و درون ما هماهنگ باشند با نسبتی كه با یك شخص خوب و صفات او برقرار می كنیم، بستگی فراوانی به اراده و خواست ما دارد. همانگونه كه اگر فردی را واقعاً از صمیم قلب دوست بداریم و حتی به او عشق بورزیم. سعی می كنیم كه نوع پوشش و راه و روش و سلیقه و اندیشه و كردار، خودمان را با او هماهنگ سازیم. آیا در دوستی صفات نیكو و در عشق به آفریدگار زیبایی و عشق و محبت نباید اینگونه بود؟ آیا نشانه صداقت ما این نیست كه محبت هر چیزی غیر او را از دل خود بیرون كنیم؟

 


2. آگاهی از آثار و تبعات گفتار،پندار و كردار نیكو
دانستن كلیدهای جلب محبت خداوند ما را در انتخابی زیبا بسیاركمك می كند مانند «انّ الله یحب المتقین»،(3) «ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین»(4) و نظایر آن در قرآن آمده است. اگر بدانیم كه خداوند انسان‌هایی را كه به سبب دوستی او خود را به زحمت می‌اندازند چقدر خاطرشان را می خواهد و با آنها چه می كند یك لحظه هم توجه خود را از خدا قطع نمی كنیم. اما مشكل ما این است كه از بدو تولد تاكنون كه به رشد فكری رسیده ایم همواره به لذتها و محبت‌های دنیایی مأنوس بوده ایم و از لذت انس با خدا بی بهره مانده‌ایم. علتش هم این است كه لذتها و زیبائی‌های حقیقی كه به روح ما مربوط اند خیلی ملموس نیستند و لذا حالت نسیه را دارند. اما لذتهای دنیایی نقد هستند و انسان هم عادتاً معامله به ظاهر نقد را بر معامله نسیه ترجیح می دهد. اما اگر اندكی با تمرین به نفسمان فهماندیم كه زیبایی‌های این دنیا تمام شدنی است و آنچه كه باقی می ماند اعمال و اخلاق زشت یا زیبای ما هستند كه در سرای آخرت و تا ابد همراه ما هستند، قطعاً انتخاب دیگری خواهیم داشت.

 


3. آگاهی از حقیقت گناه و اخلاق بد

 


4. عدم غفلت از امور زیر
الف. یاد خدا.

ب. مقصد حقیقی انسان و مسافر بودن او در این دنیا.

ج. حیله‌های شیطان: شیطان موجودی است كه بر تمام حالات درونی ما تسلط دارد و به راحتی می تواند در وجود ما تصرف كند. او قسم خورده است كه همه بندگان خدا را گمراه كند. یكی از ترفندهایی كه در گمراهی انسان، از آن بهره می برد، استفاده از نقطه ضعف انسان در لذت طلبی است. بدین صورت كه كارهای زشت و منكر را در نظر ما بسیار زیبا جلوه می دهد.(5)

 


5. مواظبت بر اوقات نماز
یكی از اموری كه به واسطه آن می توانیم میزان گرایش به خوبی ها را در خودمان بسنجیم نماز است چرا كه از ویژگیهای بارز آن بازداری انسان از كارهای زشت و ناپسند است.(6) شیطان از آنجا كه نقش سازنده نماز را می شناسد تمام توانش را به كار می گیرد تا این پایگاه نیرومند معنوی را در زندگی انسان بی رنگ یا متلاشی كند. در روایت داریم كه شیطان پیوسته از انسانی كه بر نمازهای پنج گانه مواظبت دارد وحشت دارد. پس آن هنگام كه نمازهایش را ضایع ساخت بر او یورش می برد و او را به گناهان بزرگ می اندازد.(7)

 


سخن آخر:


ز دام طبیعت پریدن خوش است        گـل از بـاغ لاهوت چیـدن خوش است
همــه شب بـه امید صبح وصال        چون نی ناله از دل كشیدن خوش است


تنها كلید رهایی از بدی‌ها و رسیدن به سرچشمه زیبایی‌ها یاد خداست و آنچه كه من و شما را در رسیدن به این هدف مهم یاری می‌كند توسل و تضرع به درگاه خدا و اولیاء او یعنی معصومین ـ علیهم السلام ـ است. خداوند دنبال دل شكسته می گردد و چه بهایی ارجمندتر از این كه خودش فرموده «من نزد دلهای شكسته هستم» آن گاه كه قطره اشكی از انسان جاری شد آنجا محل برآورده شدن حوایج است پس بكوش كه همتت در این لحظات بالا و بالاتر باشد كه شیطان در این لحظات از طمع كردن به انسان مأیوس است.

 


پی نوشت ها:

1. اصول كافی، جلد 1، ص 30، حدیث 26، جهاد با نفس، ترجمه: كتاب جهادالنفس وسائل الشیعه، مترجم علی افراسیابی، انتشارات نهاوندی، ص 69.
2. جهاد با نفس، ترجمه: علی افراسیابی.
3. «خداوند انسانهای باتقوا را دوست می دارد.» آل عمران: 76.
4. «خداوند كسانی را كه بسیار توبه می كنند و در پاكی خود از زشتیها تلاش می كنند را دوست دارد.» بقره: 222.
5. ترجمه تفسیر المیزان، ج 8، ص 73.
6. «... اقم الصلوة ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنكر و لذكر الله اكبر...» عنكبوت: 29.
7. میزان الحكمه، ج 5، ص 404.
طبقه بندی: مذهبی و دینی، 
[ چهارشنبه 19 شهریور 1393 ] [ ساعت 13 و 49 دقیقه و 31 ثانیه ] [ عطش ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب