تبلیغات
عطش

عطش
 
نویسندگان
نظر سنجی
با سلام . لطفا نظرتونو در مورد وبلاگ بیان کنید ؟


از حضرت رسول صلى الله علیه و آله مرویست : هر كه الهیكم التكاثر را در وقت خواب بخواند، از عذاب قبر نگه داشته شود.

شکلک های محدثه

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، چیزهایى كه سبب نجات از فشار قبر و عذاب آن است بسیار است و ما در اینجا به چند مورد اكتفا مى كنیم .


اول : از حضرت امیرالمؤ منین (ع) روایت شده كه هر كه در هر جمعه سوره نساء بخواند از فشار قبر ایمن مى شود.
دوم : روایت شده كه هر كه به خواندن سوره زخرف ادامه دهد حق تعالى او را در قبرش از جانوران زمین و از فشار قبر ایمن گرداند.
سوم : از حضرت صادق (ع) منقول است كه هر كه بمیرد ما بین زوال روز پنج شنبه تا زوال روز جمعه حق تعالى او را از فشار قبر پناه دهد.


چهارم : از حضرت امام رضا (ع) منقول است كه فرمود بر شما باد به نماز شب ، نیست بنده اى كه آخر شب برخیزد و بجا آورد هشت ركعت نماز شب و دو ركعت نماز شفع و یك ركعت وتر و در قنوت وتر هفتاد مرتبه استغفار كند تا آنكه او را از عذاب جهنم و قبر پناه داده شود و عمرش ‍ طولانى و زندگیش وسیع گردد.


پنجم : از حضرت رسول صلى الله علیه و آله مرویست : هر كه (الهیكم التكاثر) را در وقت خواب بخواند، از عذاب قبر نگه داشته شود.
ششم : آنكه در هر روزى ده مرتبه اعددت لكل هول لا اله الا الله (تا آخر) بخواند، از عذاب قبر نگه داشته شود.
هفتم : آنكه در نجف اشرف دفن شود، زیرا از خواص تربت شریف آن است كه عذاب قبر و حساب منكر و نكیر از كسى كه در آن مدفون شود ساقط مى شود.


هشتم : از چیزهایى كه نافعست براى رفع عذاب قبر، گذاشتن جریدتین یعنى دو چوب تر است با میت . و روایت شده كه عذاب از میت مادامى كه آن چوب تَر است برطرف مى شود. و نیز روایت شده كه حضرت رسول صلى الله علیه آله بر قبرى گذشتند كه صاحب آن عذاب مى شد. پس ‍ حضرت طلبیدند جریده یعنى شاخ درختى كه برگش را كنده بودند دو نصف كرد، نصفى را زیر سر میت گذاشت و نصف دیگر را زیر پاهاى او. و نیز آب پاشیدن بر قبر سودمند است زیرا مادامى كه ترى در خاك قبر باشد عذاب از صاحب آن برداشته مى شود.


نهم : آنكه روز اول رجب ده ركعت نماز بخواند در هر ركعت یك مرتبه حمد و سه مرتبه توحید تا از فتنه قبر و عذاب روز قیامت محفوظ بماند. و در شب اول ماه رجب بعد از نماز مغرب ، بیست ركعت با حمد و توحید خواندن براى رفع عذاب قبر نافع است .
دهم : آنكه چهار روز از ماه رجب روزه بگیرد، و همچنین است روزه گرفتن دوازده روز از شعبان .


یازدهم : از چیزهائى كه سبب نجات از عذاب قبر است خواندن سوره (تبارك الملك ) است بالاى قبر میت ؛ چنانكه قطب راوندى از ابن عباس ‍ نقل كرده كه مردى خیمه اى روبروى قبرى بر پا كرد و ندانست كه آن ، قبر است ؛ پس خواند سوره (تبارك الذى بیده الملك ) را. آنگاه شنید صیحه زننده اى كه گفت : این سوره نجات بخش است . پس این مطلب را به حضرت رسول صلى الله علیه و آله عرض كرد. آن حضرت فرمود: آن سوره نجات دهنده از عذاب قبر است . و شیخ كلینى از حضرت امام محمد باقر (ع) روایت كرده كه فرمود: سوره ملك مانعه است ، یعنى از عذاب قبر منع مى كند.


دوازدهم : از دعوات راوندى نقل شده كه حضرت رسول خدا فرمود: هر كس نزد قبر میتى كه دفن شده بایستد و سه مرتبه بگوید: اللهم انى اساءلك بحق محمد و آل محمد ان لا تعذب هذا المیت خداوند تا روز دمیدن در صور عذاب از میت را بر مى دارد.


سیزدهم : شیخ طوسى در (مصباح المتهجد) از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت كرده كه هر كه در شب جمعه دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت حمد و پانزده مرتبه (اذا زلزلت ) را بخواند حق تعالى او را از عذاب قبر و از هولهاى روز قیامت ایمن بدارد.


چهاردهم : و نیز از براى رفع عذاب قبر خواندن سى ركعت نماز در شب نیمه رجب نافع است كه در هر ركعت حمد یك مرتبه و توحید ده مرتبه ، بخواند و همچنین است در شب شانزدهم و شب هفدهم رجب ، و نیز آنكه در شب اول شعبان صد حمد و توحید و صد ركعت نماز بخواند و چون از نماز فارغ شود پنجاه مرتبه توحید را بخواند و آنكه در شب بیست و چهارم شعبان دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت حمد یك مرتبه (اذا جاء نصر الله) ده مرتبه بخواند، و براى روز نیمه رجب پنجاه ركعت به حمد و توحید و فلق و ناس وارد است كه براى رفع عذاب قبر نیز نافع است مانند صد ركعت نماز شب عاشورا.

 

 

منازل الآخره / شیخ عباس قمی
طبقه بندی: مذهبی و دینی، 
برچسب ها: فشار قبر،  
[ چهارشنبه 28 خرداد 1393 ] [ ساعت 20 و 32 دقیقه و 04 ثانیه ] [ عطش ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب